ametsheykhumer

"...czajki, tatarskie ptyci"

Интересные цитаты нашел тут (в самом низу). Любопытно, откуда идут корни представлений о чайках как союзниках татар?

«[źródło: Володимир Кривоніс, Микола Лемега: ”Рідне Село”. Оліїв 2008, rozdział "Легенди та перекази рідного села". Tłumaczenie z jęz. ukraińskiego Remigiusz Paduch]

"Pierzaści zdrajcy" (oryg. "Пернаті зрадники")

To zdarzyło się setki lat temu. Niespokojne było życie na Ukrainie. Tatarzy napadali na ukraińskie wioski i miasta, rabowali, zabijali i brali do niewoli ludzi. I Olejów niejeden raz doświadczył napadów łapaczy ludzi.

Nieszczęście mogło nadejść o dowolnej porze i zastać Ukraińca i na koniu, i przy domowej robocie, i na wypasie. Źle było z takim człowiekiem, który nie zdążył ukryć się przed koczownikami, i mogło go spotkać coś gorszego niż niewola. Kto był w osadzie, ten podziemiami uciekał do zamku albo do lasu. Ludzie, którzy pracowali na polach, musieli szukać schronienia gdzie indziej.

Często praprzodkowie mieszkańców wsi chowali się na moczarach, które znajdowały się w dolinie pod Ślepakową Górą. Oczeret dobrze maskował ludzi przed wrogim okiem. Stojąc do pół pasa w wodzie, mieszkańcy wioski wyczekiwali, kiedy minie niebezpieczeństwo.

Ale "sojusznikami" Tatarów były błotne czajki. Latały nad głowami ludzi i głośno krzyczały. To był idealny znak dla łapaczy ludzi, że tam ukrywają się miejscowi mieszkańcy. Tatarzy wchodzili w oczerety i wyłapywali wszystkich, którzy tam próbowali się schować.

W ten sposób w czasach niebezpieczeństw te rzeczne ptaki były wrogami miejscowej ludności".


"I bardzo podobne opowiadanie o czajkach - "tatarskich ptaszkach" z innej miejscowości - Hnidawy, kilka kilometrów na północ od Olejowa.

[źródło: wspomnienia Jana Bary, w latach 1928-1939 nauczyciela w Hnidawie, fragmenty maszynopisu udostępnione administratorom strony "Olejów na Podolu"].

Dziadek [stary Błażko Riznyk, mieszkaniec Hnidawy - przyp. R.P.] opowiadał nadto o Tatarach, jak wiosną napadali na wieś, ludzie uciekali i kryli się w oczeretach bagniska, a czajki, tatarskie ptyci, okrzykiem ptasim pokazywały Tatarom miejsca ukrytych ludzi". 

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened