ametsheykhumer

О татарских рабах

Секретарь французского посольства в Варшаве в середине XVII века Пьер Шевалье — о христианских рабах в Крыму и о татарских рабах в Польше (положение их, по Шевалье, было похожим): «З ясиром вони поводяться, як з рабами: продають їх купцям з Константинополя чи з інших міст Сходу, які торгують у Кафі, або залишають бранців для своєї власної потреби, наказуючи їм пасти худобу, обробляти землю в тих місцях, де татари займаються сільським господарством. Вони годують їх тим, що й сами їдять, як це мені розповідали польські та французькі офіцери, між іншими підполковник Ніколе та капітан ла Крустад, котрі мали нещастя потрапити до рук татар. Поляки платять їм тим же: за винятком татарських дітей, яких вони беруть на службу до себе, охрестивши їх та виховавши в християнській релігії, і за винятком деяких мурз, яких поляки тримають в ув’язненні і з якими поводяться досить добре, щоб їх обміняти на польських магнатів, які потрапляють у татарський полон; з усіма іншими татарами поводяться, як з рабами. Полонені постійно закуті в ножні кайдани, і їх, як тих в’ючних тварин, примушують носити всілякі тягарі: вапно, цеглу та інші матеріали для будівель, дрова для кухні й для кімнат, прибирати житла, обробляти землю, а також змушують працювати на інших подібних роботах. їх завжди підганяє наглядач; ці нещасні можуть дуже часто заробляти нагаї. За одержані гроші вони купують собі харчі, бо їх звичайна їжа лише хліб та вода, а часом трапиться їм [здохлий] кінь. Під час мого перебування у Варшаві у короля та магнатів було двісті чи триста татарських рабів, які так жили».

Если только в Варшаве их столько, сколько их было всего в РП? Думаю, многие тысячи. В Бродах к осени 1648 года 80 татар находилось в плену — а Броды-то городок не из больших. 

Даже московского ясыря, набранного во время Смуты и Смоленской войны, было немало. Брехуненко пишет, что только из Белгорода в 1633-1634 годах казаки переправили в Украину 545 московских ясырей. Он еще приводит занятные случаи, как казаки отбивали русских ясырей у татар и делали «освобожденных» своими невольниками. Особенно фееричен случай с неким Григорием Андреевым, попавшим к казакам через третьи руки, впрочем ненадолго — его «пропили Черкасы у шинкаря в корчме, а за той пропий служил год».

И на южных рубежах России ясырей было немало: «в Московии побаивались, что засилье пленников-мусульман в приграничных городках может представлять реальную угрозу в случае нападения татар, например, на Воронеж». Брехуненко приводит мнение султана Сулеймана Селима, который писал, что в 1570 году в Черкасах, Каневе, Киеве, Брацлаве и Переяславе находится более 1 тыс. пленных мусульманских женщин и детей. За набег казакам нередко удавалось захватить, по Брехуненко, 500-1000 невольников. Куц пишет о 500-600 невольниках, захватываемых иной раз за набег донцами. Впрочем, в отдельных случаях ясыря могло быть еще больше.

P.S. Кстати, еще из Шевалье, о татарской коннице: «безперечно була б найкращою в світі, коли б її вишколити й дисциплінувати так, як кінноту християнських країн».

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened