ametsheykhumer

Изменение восприятия татар поляками?

Несколько цитат из: Пилипенко В. Перед лицем ворога. Польська антитурецька література середини XVI ст. – середини XVII ст. – К. : Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, 2014. – 232 с.

С. 137 — «Політична публіцистика наповнена великою кількістю яскравих літературних образів, порівнянь, епітетів. Особливо багато їх в описах турків і татар. На позначення своїх опонентів польські автори використовували ряд образів-символів, що часто „кочували” з одного тексту до іншого. Насамперед зазначу, що поляки чітко розрізняли турків і татар та по-різному до них ставилися. До турків завжди ставились із певною повагою та острахом, а от до татар – зі зневагою та презирством. Польські публіцисти підібрали для своїх ворогів і відповідні синоніми: блюзнірський, дикий, бридкий, хитрий, зрадливий. Паралельно із такими означеннями функціонували й уособлення ворогів у образах тварин: турків називали драконом (Боспорський дракон – Османська імперія), татар – собаками, псами чи вовками. На мою думку, такі порівняння не є випадковими і містять більш глибокі значення для читацької аудиторії того часу».

С. 141 — «Уособленням татар у політичній публіцистиці були собаки та вовки. Як і у випадку із Туреччиною-змієм/ драконом цей образ має міфологічне походження. На відміну від образу Туреччини-змія, образ Кримського ханату-вовка/ пса не існував, завжди йшлося лише про Татар».

С. 142 — «Але до татар зажди ставились із меншою повагою, а про псів (татар) говорили, що їх можна тримати на мотузці. Таких висловів не вживали на адресу турків».

Предварительное замечание: складывается мнение, что конкретно поляки конкретно татар в XVI веке часто воспринимали как толпу плохо вооруженных грабителей, а не как серьезного противника, однако в XVII веке уважительных отзывов про татар как военную силу как-то стало сильно больше. Конкретных примеров сейчас не привожу, они где-то по этому блогу раскиданы, да и в целом найти их нетрудно. 

Из-за чего такое можно случиться? Противник стал лучше вооруженным? Или были еще какие-то причины?

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened